Jakie elementy dachu najczęściej podlegają naprawie?
Nasi klienci często pytają się nas, które elementy z ich dachu mogą najszybciej ulec zużyciu lub uszkodzeniu i na które powinni zwracać szczególną uwagę. Dlatego poniżej zamieszczamy listę 6 miejsc, które są najbardziej narażone na szybkie zużycie się i najczęściej wymagają napraw, uszczelniania lub czyszczenia.
- Rynny — ze względu na kształt i funkcję często gromadzą się w nich liście i inne odpady, a czasem nawet wyrastają rośliny.
- Rury spustowe — szczególnie narażone na uszkodzenia zimą. Zapchane, potrafią zostać rozsadzone lub urwać się pod ciężarem nagromadzonego w nich lodu.
- Gąsiory i wiatrownice szczytowe — element znajdujący się na szczycie dachu jest szczególnie narażony na silne powiewy wiatru. Mogą zostać odgięte i narazić resztę pokrycia na wiatr i zawilgocenie. Warto sprawdzić ich stan po burzy lub wichurze.
- Miejsca łączeń — punkty, w których poszycie okala takie elementy jak okna dachowe lub kominy są szczególnie narażone na nieszczelności i przeciekanie.
- Załamania w dachu — miejsca łączenia dwóch połaci dachu (w dachach wielospadowych oraz dookoła wykuszy) są miejscami, które są narażone na przecieki i gromadzenie się w nich zabrudzeń.
Jak zapobiegać zużywaniu się elementów dachu?
Sposobem na łatwe zapobieganie naprawom dachu jest ich odpowiednia konserwacja i przeglądy. Zazwyczaj wystarczy, raz lub dwa razy w roku:
- spłukać nagromadzony w rynnach, załamaniach i zagłębieniach pył, liście i piasek. W wypadku konieczności profesjonalnego udrażniania rynien, w Krakowie i okolicach, polecamy nasze usługi w tym zakresie.
- sprawdzić wszystkie elementy dachu pod kątem zużycia, przylegania,
- naprawić drobne uszkodzenia, na przykład dokręcić poluzowane elementy lub uszczelnić miejsca przecieków,
- użyć środków konserwujących poszycie; zazwyczaj są to preparaty hydrofobowe i roślinobójcze.