Jak często należy przeprowadzać konserwację dachu?
Dach jest niezwykle istotnym elementem budynku, a jego naprawa lub całkowita wymiana wiąże się z niemałymi kosztami. Aby temu zapobiec, należy regularnie przeprowadzać konserwację dachu. Jak często i jakie czynności wtedy się wykonuje?
Konserwacja dachu — jak często?
Optymalną częstotliwością przeprowadzania konserwacji dachu jest raz do roku. Zachowanie regularności w tej kwestii pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa domowników i pozwoli na szybkie dostrzeżenie nieprawidłowości, co zapobiegnie poważniejszym uszkodzeniom. Warto jednak dokonać przeglądu poszycia dachowego również po obfitych opadach gradu lub wyjątkowo silnym wietrze, ponieważ to te czynniki są odpowiedzialne za większość uszkodzeń. Zacząć działać trzeba również wtedy, gdy na dachu pojawią się mchy, grzyby lub porosty. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie serwisu dachu, w Katowicach wykonywanego przez naszą firmę.
Jak przebiega konserwacja dachu?
Konserwacja dachu polega na:
- oczyszczeniu dachu,
- sprawdzeniu stanu obróbek blacharskich,
- sprawdzeniu szczelności wentylacji,
- skontrolowaniu stanu więźby dachowej.
Dokładne prace uzależnione są od rodzaju poszycia. W przypadku dachówki najlepiej sprawdza się mycie wodą, wspomagane myjką ciśnieniową. W przypadku dachówek nieszkliwionych konieczne jest usuwanie mchów i porostów oraz zabezpieczenie ich środkami hydrofobowymi i impregnującymi. Również blachodachówka jest łatwa w konserwacji, ponieważ należy skupić się na usuwaniu liści, piachu i innych organicznych zanieczyszczeń. Do tego celu wystarczy woda z detergentem i szczotka, a w przypadku dużych zabrudzeń myjka ciśnieniowa. Należy również zabezpieczyć ewentualne ogniska korozji. Papa jest najrzadziej stosowanym poszyciem, ponieważ wymaga uzupełniania masą bitumiczną, a nawet wymiany całej warstwy papy.