Jak często należy przeprowadzać konserwację dachu?
Dach jest bardzo istotnym elementem konstrukcji domu. Aby mógł dobrze pełnić swoje funkcje przez długi czas, powinien być okresowo konserwowany. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o to, że dach nagle zacznie przeciekać bądź jego powierzchnia zniszczy cię podczas porywistego wiatru. Dach jest jednym z najbardziej widocznych elementów domu, dlatego też warto zadbać o jego wygląd, będący poniekąd wizytówką domu.
Co jaki okres czasu powinno się przeprowadzać konserwację dachu?
Dach jest elementem szczególnie narażonym na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z tego tytułu przegląd dachu powinno się wykonywać minimum raz w roku. Tego rodzaju prace najlepiej zlecić specjalistycznym firmom zajmującym się konserwacją pokryć dachowych, dzięki czemu serwis zostanie profesjonalnie wykonany, a specjaliści w porę wykryją wszystkie usterki, nawet te mało widoczne.
Chociaż kontrolę stanu zadaszenia powinno wykonywać się minimum raz w roku, to są prace, które powinno wykonywać się o wiele częściej. Chodzi tu przede wszystkim o odśnieżanie dachu. Jest to działanie bardzo ważne, nawet jeżeli zima nie obfituje w duże opady śniegu. Śnieg, znajdujący się na dachu może zbytnio obciążyć dach, powodując jego uszkodzenie. Również śnieg zsuwający się z dachu stanowi zagrożenie dla osób i pojazdów znajdujących się pod nim, dlatego warto zapobiegawczo usunąć go wcześniej.
Jednym z najważniejszych etapów konserwacji dachu jest jego czyszczenie. Serwis wykonywany jest zazwyczaj jesienią, aby przygotować dach na nadchodzącą zimę i usunąć z niego wszystkie zanieczyszczenia jak zwiędłe liście czy patyki. Warstwa liści pokrywająca dach zatrzymuje wilgoć, co może powodować powstawanie korozji na dachu. Zbierające się liście, w połączeniu z ziemią i innymi organicznymi elementami mogą spowodować zapchanie się rynny i problem z odpływem wody. Podczas czyszczenia wszystkie zanieczyszczenia są usuwane z dachu, rynny zostają oczyszczone, a cała powierzchnia poddawana jest myciu za pomocą miękkiej szczotki i wody. Jeżeli na blasze czy dachówce powstał nalot, zostaje on usunięty, a powierzchnię dachu myje się za pomocą specjalnych detergentów, eliminujących ten problem w przyszłości.